top of page

Dr. Tan Kimdir ?

       Dr. Tan markası Ege'nin bereketli topraklarında doğup büyüyen, geçmişi çok eskilere dayanan bir tecrübenin sizlerle buluşmasıdır. 1893'ten günümüze kadar olan süreçte bir aile geleneği olarak devam eden zeytin ve zeytinyağı üretimi 2013 yılı itibariyle markalaşma sürecine girmiş ve ''Dr. Tan'' markasıyla ticari faaliyetlerine başlamıştır. 2016 yılı sonlarında çok daha profesyonel bir anlayışla pazarlama ve satış faaliyetlerine ağırlık verilme kararı alınarak e-ticaret sitesi hayata geçirilmiştir. Üretim prosesinin her aşaması Dr. Mustafa Tan'ın bilgi, birikim ve titiz çalışmasıyla yürütülmektedir.

       Dr. Mustafa Tan; 1959 yılında Edremit’in Dereli Köyü’ nde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Edremit’ te tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ nden 1981 yılında ziraat yüksek mühendisi olarak mezun olmuştur. 1990-1995 yılları arasında "Budama ve Yapraktan Gübrelemenin Edremit Yağlık Zeytin Çeşidinde Zeytin Verim ve Kalitesine Etkileri Üzerine Araştırmalar” konulu tezi ile bilim doktoru unvanını almıştır.

       1989 yılından itibaren Edremit ve Ezine’den başlayarak Fethiye’ye kadar tüm Ege Bölgesinde zeytin ağacının gençleştirilmesi, zeytin verimi ve kalitesinin arttırılmasında katkı sağlayan ve zeytinci arasında yaygın olarak "Tan, İspanyol, İtalyan veya Tepe Budaması” gibi çeşitli adlarla anılan budama yöntemini uygulamıştır. Ezine’den Fethiye’ye kadar tüm TARİŞ kooperatif bölgelerinde ve K.K.T.C.’de yaklaşık 20.000 üreticiye zeytincilik ile ilgili uygulamalı ve kurumsal eğitim vermiş ve yayım faaliyetlerinde bulunmuştur. K.K.T.C.’de Kıbrıs Zeytinciliğinin geliştirilmesine yönelik bir AB Projesinde kısa ve uzun dönem kilit uzman olarak çalışmalarda bulunan Dr.Tan, ulusal ve uluslararası sempozyum, panel ve seminerlere konuşmacı ve/veya organizatör olarak eğitim-yayım faaliyetlerine devam etmektedir.

_CT56830_edited_edited.jpg
About: About

    Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (IOOC/UZK) zeytin yetiştiriciliği ve teknolojisi konularında İspanya, İtalya, Fas, Tunus’ta gerçekleştirilen kurslarına ve UZK dönem toplantılarına TARİŞ’i ve ülkemizi temsilen katılıp resmi delegasyonda yer almıştır. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı AB mevzuatını uyum projesi çerçevesinde proje koordinatörü olarak tüm AB Zeytin ve Zeytinyağı Mevzuatının dilimize çevrilerek Evren Güldoğan ile birlikte kitap haline getirilmesini sağlamıştır. Zeytin ve Zeytinyağı AB müktesebatı uyum çalışmalarında komite başkanlığında bulunmuş ulusal programın hazırlanmasında görev almıştır. Ülkemizde zeytinyağı alanında ilk coğrafi işaretler olan, Edremit Körfez Bölgesi Zeytinyağları ve Güney Ege Zeytinyağları Coğrafi İşaret Üst Denetim Kurulu Başkanlıklarını yürütmüş ve yürütmektedir. 1984 yılından itibaren aralıksız sürdürdüğü Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliğindeki çeşitli görevlerinden Nisan 2007 itibariyle Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Ar-Ge ve Zeytin - Zeytinyağı Teknik Danışmanı görevini sürdürürken kendi isteğiyle emekli olmuştur.

 

       Sektör temsilcilerince, 2002 yılında; başlangıcından beri aktif bir üyesi olduğu Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Kuruluşu İzleme Komitesi Başkanlığı’na seçilmiştir. Mayıs 2007 Yılında UZZK Kurucular Kurulu Başkanı olarak UZZK Kuruluşunu ilk kurulan ürün konseyi olarak gerçekleştirmiştir. Kasım 2007’ de gerçekleşen UZZK 1'nci Olağan Genel Kurulunda üç yıllığına ve 10 Aralık 2010 tarihinde gerçekleşen 4. Genel Kurulda ikinci kez 3 yıllığına seçildiği UZZK Yönetim Kurulu Başkanlığını tamamlamış ve . İki dönem yaklaşık 7 yıl UZZK İcra Direktörü görevini sürdürmüştür. 29 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleşen UZZK'nın 13'ncü Olağan Genel Kurulu'nda tüm UZZK Üye Temsilcilerinin teveccühü ile yeniden UZZK Yönetim Kurulu Başkanı görevine seçilmiştir. Halen Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Zeytin Konseyi (COI) Danışmanlar Kurulu Üyesi olarak zeytincilik sektörüne ulusal ve uluslararası aklanda hizmete devam etmektedir.

Diğer taraftan Edremit’in Dereli Köyünde; 1893’den bugüne kadar süregelen üretici aile geleneğinin devamı olarak, zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimini yeni bir anlayışla ''Dr. Tan'' markası altında devam ettirmektedir.

DSCN2602.JPG
bottom of page